Musterhäuser aus EDER Ziegel

Dom jednorodzinny nowoczesny

BAU-STORY

Żyj lepiej w domu pasywnym

 

Od początku byliśmy zgodni co do tego, że chcemy razem zbudować dom. Z dużym tarasem i dużą ilością zieleni wokół. Już po czterech miesiącach znaleźliśmy odpowiednią działkę w Graupa. Znacznie więcej czasu potrzebowaliśmy na zaprojektowanie domu i znalezienie projektanta oraz kolejnych wykonawców.

Z jednej strony wynikało to z faktu, że wykonanie poszczególnych instalacji zlecaliśmy oddzielnie. Z drugiej strony zdecydowaliśmy się na dom pasywny. Chcieliśmy koniecznie połączyć energooszczędną konstrukcję z wysokim poziomem komfortu życia, co dla naszego domu pasywnego oznaczało przede wszystkim specjalną izolację budynku w połączeniu z wydajną technologią budowlaną i systemem wentylacji z odzyskiem ciepła. Dodatkowo użyliśmy głównie materiałów ekologicznych. Dzięki radzie znajomego zdecydowaliśmy się zbudować nasz dom z cegieł firmy Eder. Firma oferuje specjalne cegły o grubości 49 cm, które idealnie spełniają wymagania domu pasywnego. Ponadto wysoki stopień izolacji cegieł sprawia, że dodatkowa warstwa ocieplenia staje się zbędna. Musieliśmy też wziąć pod uwagę kilka aspektów związanych z oknami, które są nie tylko wykonane z drewna, lecz także są trójwarstwowe i wypełnione specjalnym gazem, dzięki czemu spełniają standard domu pasywnego.

Kontakt z naszym projektantem, panem Zier z firmy Bau Zier, nawiązaliśmy na polecenie firmy Eder Ziegel. Od razu znaleźliśmy z nim wspólny język. Poradził nam również, aby piwnicę, która początkowo miała być wykonana ze zbrojonego betonu, zbudować z cegły. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem jego organizacji pracy i terminowości. Niestety nie mogliśmy tego powiedzieć o wszystkich wykonawcach. Niektórzy wykonywali swoją pracę bardzo sumiennie, innych musieliśmy mocno kontrolować. Czasami pomagał prosty, ponowny pomiar długości, szerokości, odległości lub średnic.

 

W sumie budowa domu zajęła nam prawie rok. Na początku przez krótki czas musieliśmy walczyć z powodzią z 2013 roku, gdy wykop pod fundament znalazł się pod wodą. Rzeczywiste opóźnienie było spowodowane opóźnionymi czasami dostawy w przypadku niektórych instalacji. W maju 2014 roku wreszcie mogliśmy się wprowadzić. W tym czasie wzbogaciliśmy się o cenne doświadczenie. Nie wszystko zawsze idzie idealnie. Dlatego należy z wyprzedzeniem dokładnie przemyśleć, jak bardzo jest się w stanie zaangażować osobiście w projekt i realizację. Ważne są również dokładne wytyczne i jasne decyzje dotyczące poszczególnych instalacji. Niemniej jednak, nigdy nie żałowaliśmy, że zdecydowaliśmy się na budowę domu.