• Cegla szlifowana Eder

Masywny budynek cieszy się w Niemczech doskonałą reputacją: w końcu ośmiu na dziesięciu inwestorów wybiera dom z litych ścian. Jakie decyzje musisz podjąć?

DOM MUROWANY

Domy murowane są budowane z cegieł w tradycyjny sposób. Ściany nośne i powłoka budynku są wykonane z solidnych materiałów budowlanych, takich jak cegła, bloczek wapienno-piaskowa czy gazobeton.

DOM Z ELEMENTÓW PREFABRYKOWANYCH

Domy z elementów prefabrykowanych to budynki, których podstawowa konstrukcja jest wykonana z prefabrykatów. Przeważnie jest to przemysłowa konstrukcja drewniana, która jest transportowana na plac budowy i montowana na miejscu.

JEDNOWARSTWOWY DOM MUROWANY

W jednowarstwowych, monolitycznych ścianach zewnętrznych cegły są zarówno elementem nośnym, jak i pełnią rolę izolacji termicznej. Ściany wewnątrz i na zewnątrz są tylko tynkowane. Można wznosić ściany jednowarstwowe o zwykłej grubości wynoszącej 36,5 cm nawet z zachowaniem rygorystycznych wymogów rozporządzenia w sprawie oszczędzania energii. Domy pasywne mogą mieć ściany o grubości 49 cm.

MUR DWUWARSTWOWY

W przypadku ścian zewnętrznych dwuwarstwowych mur jest wyposażony w izolację zewnętrzną, tzw. powłokę termoizolacyjną lub system ociepleń kompozytowym. Mur o grubości przeważnie 24 cm wykonany z ciężkich pustaków spełnia jedynie funkcję nośną, a ochronę termiczną zapewnia izolacja o grubości 12-30 cm wykonana głównie ze styropianu lub wełny mineralnej.

DOM INDYWIDUALNY- ZAANGAŻOWANIE INWESTORA POŻĄDANE

Architekt nie jest w stanie dać gwarancji stałej ceny, ale dom zaprojektowany na indywidualne zamówienie będzie jedyny w swoim rodzaju, indywidualnie dostosowany do potrzeb klienta. Architekt lub projektant działają bowiem wyłącznie w interesie inwestora. Jednak warunkiem wstępnym realizacji indywidualnych życzeń jest zaangażowanie samego klienta. Im konkretniej przedstawi on swoje wyobrażenia architektowi, tym dokładniejszy będzie proces zlecenia prac i tym lepiej będzie można kontrolować koszty.

DOM DEWELOPERSKI - WSZYSTKO Z JEDNEJ RĘKI

Dom deweloperski ma tę zaletę, że inwestor kontaktuje się tylko z jednym partnerem, który zajmuje się wszystkimi szczegółami począwszy od projektu po przekazanie budynku pod klucz. Ponadto deweloperzy często oferują gwarancję stałej ceny. Domy deweloperskie są często silnie stypizowane, lecz nie musi to być wadą, projekt może bowiem uwzględniać wiele życzeń i szczegółów wyposażenia.